niedziela, 3 kwietnia 2011

Pojęcie prawa podatkowego

Prawo podatkowe jest szeregiem spisanych zasad, które odnoszą się do tego, jak powstają, w jaki sposób są ustalane i jak wygasają zobowiązania podatkowe. Prawa te dotyczą także podatników, inkasentów i płatników, w głównej mierze opisując ich obowiązki. Z prawa podatkowego dowiadujemy się również o ty, jakie procedury muszą być postrzegane przez każdy z organów podatkowych, w czasie trwania postępowań podatkowych, a także podczas wykonywania szeregu innych działań, których głównym celem jest ustalenie tego, jaka powinna być wysokość podatku i w jaki sposób powinien być od odbierany.
W Polsce, wszelkie prawa dotyczące wyżej wymienionych spraw, spisane są w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z drugiego kwietnia 1997 roku.
Artykuł 84 brzmi: „Każdy jest zobowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie”. Poza tym oczywiście mamy szereg ustaw odnoszących się do tematu podatków.
Wymienię teraz wszystkie ustawy, które dotyczą podatków, czyli się ustawami podatkowymi.
  1. Ordynacja podatkowa z roku 2005, w której rozstrzygnięte są zagadnienia zobowiązań podatkowych o innych spraw takich jak: informacje podatkowe, postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, czynności sprawdzające, tajemnica skarbowa. Ten rodzaj ustawy zaliczany jest do ustaw dotyczących prawa postępowania.
  2. drugi rodzaj ustaw, to ustawy materialnego prawa podatkowego. Te ustawy w sposób bezpośredni regulują prawa oraz powinności podatników.

Podatki dzieli się według kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest przedmiot opodatkowania i tak, wyróżniamy tu podatki dochodowe, przychodowe, majątkowe i konsumpcyjne. Kolejne kryterium to wymiar podatków, według którego wyróżniamy podatki pośrednie i bezpośrednie. Następnie – różne budżety stanowią o podatkach państwowych i samorządowych. Zależne od tego, kto lub co jest obciążone podatkiem, mamy podatki osobowe i rzeczowe. Według stawki podatkowej wyróżniamy podatki kwotowe, proporcjonalne i procentowe. Procentowe mają jeszcze swój wewnętrzny podział na progresywne, degresywne i regresywne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz