niedziela, 3 kwietnia 2011

Jakie są zasady podatkowe?

Zasady podatkowe ustalane są według tego, jakie są zalecenie teorii ekonomi oraz finansów odpowiednie dla danego państwa. W Polsce zasady te są ustalane przez parlament, rząd oraz partie polityczne. Zasad te ewoluowały i przekształcały się wraz ze zmianami zachodzącymi w historii rozwoju kraju wraz z jego sprawami budżetowymi i podatkowymi.
Pierwszym kreatorem zasad podatkowych był Adam Smith, według którego najważniejsze miały być równość, dogodność, taniość oraz pewność.
Wiek dziewiętnasty przyniósł radykalne zmiany w zasadach podatkowych. Zostały one znacznie poszerzone i sklasyfikowane przez Adolfa Wagnera i to właśnie w takim, kształcie jaki nadał im Wagner, zostały one prawie niezmienione do dziś.
Wyróżniamy kilka rodzajów zasad podatkowych. Pierwsza z nich to zasada fiskalna. Jej główne cechy to wydajność, elastyczność i stałość. Zasada wydajności odnosi się do tego, iż państwo ma w obowiązku nakładanie podatków na przedmioty, które mogą dostarczać dochodów do budżetu państwa. Elastyczność – podatek powinien zmieniać się w zależności od tego, jakie aktualnie mają miejsce wydarzenia gospodarcze w kraju. Stałość natomiast, sugeruje aby zmiany podatków nie były zbyt częste, szczególnie w momencie, gdy zmienia się podatki, które już istnieją.
Kolejny rodzaj zasad to zasady ekonomiczne, której główną i jedyną cechą jest nienaruszalność majątku podatników. W skrócie chodzi o to, że żaden rodzaj podatku nie powinien pomniejszać majątku osoby płacącej podatki. Podatek musi być więc pobierany z bieżących dochodów.
Zasada sprawiedliwości cechuje się powszechnością, równością oraz ty, jakie są zdolności podatkowe podatników.  Według zasady powszechności, każdy z obywateli państwa, każda osoba posiadająca swoje przedsiębiorstwo, musi płacić podatki, jeżeli tylko spełnia wszystkie warunki aby postał stosunek podatkowy. Równość – podatki powinny być rozłożone równo i sprawiedliwie na wszystkich obywateli. Zdolność dochodowa jest zasadą, według której, osoby posiadające takie same dochód, powinny płacić takie same podatki.
Kolejny rodzaj zasad, to zasady techniczne. Najważniejsze cechy tej zasady to: pewność, dogodność i taniość. W pewności chodzi o to, że podatki muszą być pewnym źródłem wpływu pieniędzy do budżetu państwa (patrz podtytuł bloga). Prócz tego każdy z podatników musi być pewny tego, jakie podatki go obowiązują i dlaczego o takiej wysokości. Dogodność. Podatki powinny być pobierane w ten sposób i w takim czasie, aby nie kolidowały z warunkami finansowymi podatnika, a także całym cyklem i charakterem jego działalności. Taniość odnosi się do tego, że aby podatki miały sens i istotnie stanowiły dobre źródło dochodu dla państwa, ich realizowanie nie może być zbyt dużym kosztem. 




2 komentarze:

  1. Dużym ułatwieniem jest Program pit 2021. Dzięki niemu można bardzo szybko wypełnić druk.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zwrot podatku Norwegia jest procesem, który może okazać się korzystny dla wielu pracujących w tym kraju. Firma oferuje usługi, które pomagają w uzyskaniu maksymalnego możliwego zwrotu podatku. Dzięki ich wsparciu, klienci mogą mieć pewność, że proces zwrotu podatku jest realizowany efektywnie i zgodnie z aktualnymi przepisami prawa podatkowego.





    OdpowiedzUsuń