niedziela, 3 kwietnia 2011

Podatek liniowy


Podatek liniowy, inaczej nazywany jest podatkiem płaskim. Podatek ten jest sposobem wyliczania wysokości podatku, którego wysokość powinna być wprost proporcjonalna do wysokości podstawy opodatkowania.
Podatek liniowy dotyczy najczęściej osób fizycznych i ich podatku dochodowego, ale takż ew odniesieniu do osób prawnych i dochodu. Podatek liniowy obliczany jest na podstawie tego, jaka jest stawka opodatkowania. W praktyce oznacza to, że każdy z podatników płaci identyczną część (na przykład dziewiętnaście procent) ze swoich dochodów w formie podatku.
Jeżeli zawęzić rozumowanie pojęcia podatku liniowego, dojść można do wniosku iż jest to nic innego, jak brak postępu podatkowego, a co za tym idzie brak wzrostu stawki podatkowej, która nie zmienia się w stosunku do rosnącej podstawy opodatkowania. Jeżeli w ten sposób rozumieć podatek liniowy, to szybko zrozumiemy że ta metoda obliczania podatku może istnieć w systemie podatkowym zaraz przy kwocie wolnej od podatków i ulg podatkowych.
Szersze znaczenie metody podatku liniowego znaczyć będzie znaczne uproszczenie systemu podatku dochodowego, a także zlikwidowanie kwoty bez podatku i wszelkich ulg. W takim wypadku całość wymiaru podatków zależna będzie tylko i wyłącznie od jednej stawki opodatkowania i wartości podstawy opodatkowania, czyli na przykład dochodu. Sposób w jaki to opisałam jest tym najbardziej podstawowym ujęciem podatku liniowego. Według tej zasady wartość należnego podatku, a przede wszystkim jego funkcja, która zależna jest od wartości dochodu, to właśnie funkcja liniowa, dla dochodu, który jednak zawsze musi być wyższy niż 0. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz