niedziela, 3 kwietnia 2011

Podatki – informacje ogólne


Podatki, to obowiązujące jednostkę składki pieniężne, które się pobierane przez pewien związek publiczno-prawny, jak na przykład państwo czy samorząd terytorialny. Podatki pobierane są bez wzajemności świadczenia z obydwu stron. Pieniądze z podatków przeznaczane są na potrzeby wcześniej określone przez organ pobierający.
Obecnie, w Polsce, pieniądze pochodzące z podatków kumulowane są w skarbie państwa czy też województwa, powiatu, gminy. Dzięki uzyskanym w ten sposób pieniądzom podatników możliwe są inwestycje w infrastrukturę, oświatę, służbę zdrowia. Współcześnie podatki rozumiane są jedynie, jako świadczenia pieniężne, jednak dawniej znane były również formy podatków świadczonych w innych dobrach.
Według prawa polskiego, aby danina została uznana jako podatek, musi posiadać cztery cechy: bezzwrotność, powszechność, przymusowość, nieodpłatność.
Istnieją dwa rodzaje podatków: bezpośrednie i pośrednie.
Bezpośrednie to te, które nakładane są na dochód albo majątek podatnika, czyli podatek dochodowy, podatek gruntowy, podatek spadkowy.
Podatki pośrednie nakładane są na przedmioty, z których się korzysta, czyli na przykład podatek VAT czy akcyza.
Dwa podstawowe rodzaje podatków, także dzielą się na typy podatków. I tak, podatki dochodowe dzielone są na podatki dochodowe od osób fizycznych, czyli w skrócie PIT i podatki dochodowe od osób prawnych, czyli CIT. Poza tym: obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, zdrowotne i tym podobne oraz opodatkowanie własności. Tu kolejne podziały w podatkach od nieruchomości wyszczególniamy podatki rolne, czyli gruntowe oraz podatki leśne. Następne: Podatki od spadków oraz darowizn, towarów i usług, wymieniane wcześniej VAT i akcyza, a także cło – podatek graniczny.
Podatki płacimy również od: posiadania psa, środków transportu, czynności cywilnoprawnych i gier.
Kolejny rodzaj podatków to podatek cedularny, który polega na osobnym opodatkowaniu wszystkich możliwych dochodów podatnika. Podatek ten umożliwia preferowanie jednych i dyskryminowane drugich z rodzajów dochodów. A to wszystko dzięki zróżnicowanym stawką i skalom opodatkowania. Trudność pojawia się jednak w momencie, gdy podatnik posiada dochód pochodzące z różnych źródeł.  

1 komentarz:

  1. Witam serdecznie,

    Mam pytanie. Interesuje mnie zakup mieszkania we Wrocławiu. Chciałbym zapytać jakie opłaty podatkowe oraz wnioski trzeba złożyć kiedy sprzedaje mieszkanie deweloper?
    Czy sytuacja wygląda tak samo jak na rynku wtórnym?

    OdpowiedzUsuń