Karta podatkowa jest unowocześniona i o wiele bardziej uproszczoną metodą obliczania i regulowania należnych wysokości podatku i to bez konieczności określania jakiejś konkretnej podstawy do wymiaru podatku, zwłaszcza jeżeli chodzi o wysokość dochodów. To co jest najważniejsze do ustalenia wysokości podatku, to rodzaj działalności jaką prowadzi podatnik w celach zarobkowych. Ewentualnie bierze się tu również od uwagę kryteria takie jak liczba mieszkańców miejscowości, czy ilość osób zatrudnionych.
Taki rodzaj opodatkowania skierowany jest przede wszystkim do osób fizycznych, które prowadzą własną działalność gospodarczą, a także cywilne spółki, których zadaniem jest świadczenie usług dla ludności danego regionu, w którym poziom zatrudnienia jest bardzo niski.
Podatnik wysyła wniosek do Urzędu Skarbowego, a ten wydaje indywidualną decyzję o tym, jaka powinna być w tym wypadku podstawa płatności.
Obowiązkiem podatnika jest zbieranie wszystkich rachunków i faktur, które podczas rozliczenia stanowić będą najważniejsze dokumenty, będące postawą dla Urzędu Skarbowego. Poza tym także dokumenty ewidencyjne i zatrudnień, wraz z dokumentami na temat przychodów pracowników. Podatnik nie składa jednak typowych deklaracji podatkowych, ponieważ sam, comiesięcznie dokonuje płatności będących właśnie podatkiem. Jego regulacja konieczna jest od siódmego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Wyjątek stanowi tylko grudzień, w tym miesiącu płatność należy uregulować do 28 grudnia.
Osoby, które opłacają podatek comiesięcznie za pomocą karty podatkowej, nie muszą płacić podatku VAT. Jednak istnieje możliwość zrezygnowania z tego zwolnienia, jeżeli chce się wybrać opodatkowanie na ogólnych zasadach